Kako da zaštitite Vaše oči od sunca
Zbog smanjenja ozonskog omotača, pojačano je i zračenje, što znači trebamo preduzeti velike mjere opreza kad se izlažemo suncu. UV radijacija, bilo da je prirodna (sunčevi zraci) ili vještačka (solarijumi) šteti Vašim očima, i utiče na površinske i interne strukture oka kao što su kornea, sočivo i retina. Prekomjerno izlaganje sunčevim zracima u dnevnim aktivnostima, kao što su reflekcije snijega, pločnika, vodenih površina može da izgori površinu oka, slično kao kad izgorite kožu na suncu.
Dugoročno provodjenje vremena na suncu bez odgovarajuće zaštite očiju često dovodi do brojnih bolesti kao što su:
- Oftalmija (iritacije površine oka, fotokeratitis), dobija se posle dugog boravka na morskoj obali ili na snijegu, bez sunčanih naočara. Dolazi do crvenila oka,suzenja, pečenja, slično kao kod promjena dobijenih aparatom za zavarivanje.
- Duplikatura vežnjače koja narasta na rožnjaču, smatra se da nastaje zbog štetnog dejstva UV zraka (pterigijum,leptirnjača). Obično se mora hirurški ukloniti.
- Katarakta i oštećenje žute mrlje, zamagljenje očnog sočiva koji dovodi do slabljenja vida.
- Rak kože oko kapaka, javlja se pod dejstvom UV zraka, i najčešće se nalazi na donjem kapku, ali se može javiti bilo gdje na i oko kapaka,u uglovima očiju ili ispod obrva.
Zaštitite Vaše oči
- Najveću zaštitu dobijate kombinovanjem sunčanih naočara koje blokiraju 99 do 100% UVA i UVB zraka, širokim šeširom i za sve one koji nose kontaktna sočiva, sočiva sa UV zaštitom.
- Svi koji se izlažu suncu su na riziku od UV radijacije.
- Svakog dana nosite sunčane naočare sa visokom zaštitom od UV zraka, čak i kada je oblačno. Snijeg, voda, pijesak, pločnik svi reflektuju UV zrake povećavajući njihov efekat na Vaše oči i kožu.
- Uvijek tražite naočare koje blokiraju 99 do 100% UV radijacije. Ne moraju sve skupe naočare imati visoku zaštitu, zato dobro pročitajte etiketu.
- Naočare s velikim okvirima i one koje se prislanjaju na lice, generalno najviše štite od sunca.
- Ako na naočarima nema etikete o blokiranju UV zraka, nemojte predpostaviti da imaju zaštitu.
- Tamnija stakla ne znače da imaju veću protekciju, zato što UV protekcija dolazi od nevidjive hemijske supstance koja je korišćena u njihovom pravljenju, dakle ne zavisi od boje i nijanse.
- Često provjeravajte da dijete nije oštetilo sunčane naočare.
- Izaberite naočare koje pristaju licu Vašeg djeteta, kao i stilu, ali vodite računa da su dovoljno velike da zaštite oči iz svih uglova.
- Kada se dijete izlaže suncu, takodje mu stavite šešir, što dodatno smanjuje uticaj UV zraka.
- Djeci kupite male verzije pravih, visoko zaštitnih sunčanih naočara, ne igračke