Kako bebe posmatraju svijet?
U prvoj godini života, bebe vide svijet na potpuno drugačiji način od odraslih. Novorođenčad samo reaguju na velike, svijetle predmete. Vidjenje boje i percepcija dubine se razvijaju tek za par mjeseci.
Šta beba vidi u prvoj godini života?
U prvom i drugom mjesecu života, Vaša beba će naučiti da fokusira predmete sa oba oka, i moći će da prati pokrete lijevo i desno, mada neke bebe ovo nauče i ranije. Bebe u ovom uzrastu biće oduševljene zvečkama, kao i pokretima koje pravite ispred nje. Primijetićete da Vas beba prati pogledom, pogled joj ide od jedne do druge osobe, od jednog predmeta do drugog, i zadržava se tamo gdje je najzanimljivije.
Nakon drugog mjeseca, i sve do četvrtog razlike u bojama će postati mnogo jasnije, i počeće da razlikuje razne nijanse, kao npr. crvenu i narandžastu. Kao rezultat ovoga, beba će biti jako zainteresovana za primarne boje, kao i razne oblike i šare. U ovom periodu pokazujte bebi igračke i slike jarkih boja, što će dodatno razvijati čulo vida.
Sa pet mjeseci, beba razvija sposobnost fokusiranja. Počeće da uočava veoma male stvari, i počeće da razlikuje pastelne boje. Beba će biti fascinirana licima, kao i svojim odrazom u ogledalu, prepoznaje osobe, i pomijera svoj pogled uglavnom na ono što je zanimljivo i novo.
U šestom mjesecu, stvaraju se uslovi za pravilno formiranje binokularnog vida (korišćenje oba oka zajedno). Tek u ovom uzrastu pokreti očiju postaju koordinirani.
Sa osam mjeseci i do dvanaest, Vaša beba već može da razaznaje ljude i predmete oko nje. Beba gleda u smjeru u kojem vi gledate, i može da promijeni pristup nekom novom predmetu ili osobi na osnovu pozitivnog ili negativnog izraza lica roditelja. Beba sada može da prepozna poznata lica sa udaljenosti od nekoliko desetina metara.